
Чи Ви знаєте, що шкірка в банані, яку ми викидаємо, становить 40% від всієї маси банана? А у відрі з побутовим сміттям до 60% становлять харчові відходи? Якби ми взялись підраховувати, то в середньому кожен з нас витрачає майже 50% бюджету на їжу, при цьому 25% продуктів викидається у відро… Ось таку цікаву статистику навели розробники мобільного додатку Bio Bin. Його мета – допомогти дбати про довкілля та економити. Кожного дня, роблячи в супермаркеті покупки, готуючи смачну вечерю ми навіть не замислюємось про це, а варто було б.
Сміття насправді нікуди не щезає магічним чином, принаймні, в Україні. Якщо говорити про закордонний досвід, то є країни, які навіть закуповують сміття, тобто, власного їм не вистачає – наскільки раціонально вони його використовують: щось переробляють, а те, чого не можна переробити спрямовують на продукування енергії та опалення помешкань.
Чому ж у нас не так ? Чому ми можемо дозволити собі в прямому сенсі викидати гроші ? Думаю, насамперед, через відсутність на державному рівні системного підходу до питань. Ми звикли в авральному режимі вирішувати проблеми: зараз вирішили? все добре ? ну, а якщо через місяць знову щось буде, тоді і будемо вирішувати. Закон ухвалили ? От і добре, все в порядку. А те, як цей закон буде впроваджуватись на місцевому рівні нікого вже не цікавить.
З процесами децентралізації керівництво громад почало краще усвідомлювати, що, якщо щось і можна змінити протягом людського життя, то якнайкраще для цього підходить місцевий рівень – масштаб менший, до людей ближче, більше можливостей розпорядження місцевими ресурсами. Ті громади, які визначили собі пріоритетом упорядкування ситуації із сміттям, вже мають певні результати. Для мене наразі найкращим прикладом є Іллінецька міська територіальна громада, що на Вінниччині. В громаді встановлено сміттєсортувальну лінію, а поліетиленові пакетики використовуються для … виробництва тротуарної плитки. Так, в Іллінцях ще є над чим працювати, адже в ідеалі сортування сміття має відбуватись на рівні окремих родин, але приклад цієї громади яскраво показує іншим: ситуацію із сміттям можна, варто і треба впорядковувати.
Корисні лінки:
- Досвід Іллінецької ОТГ, Вінницька область з організації сміттєсортувальної лінії та цеху з виробництва тротуарної плитки із пакетів https://rubryka.com/article/trotuar-yz-plastyka/?fbclid=IwAR2rwP9P3HzfXSPr5cscS8v6t_AJrtrWMQ6i-6_Egwqyan45e0fmoTwRBFs
- Спільнота «Україна без сміття» https://www.facebook.com/NowasteUkraine/
- Компостування в квартирах
- Про додаток Bio Bin, що допомагає відслідковувати в додатку зменшення викидів у атмосферу та утворення гумусу, а також економію сімейного бюджету https://biobin.app/?fbclid=IwAR0qNp2VKujn79LHnT49so9U7psi3cv6zCFT1cGVMoP2I7oKYUh411Ex9SU#howitworks
Лілія Атнажева,
експертка з розвитку громад