Категорії
Врядування

Місцеве самоврядування і … безпритульні собаки

Чим тільки не опікуються сільські, селищні, міські ради ! Один із важливих напрямків розвитку громади – це забезпечення безпеки мешканців. Знавці мови скажуть: «Тавтологія ! Хіба не можна було інших слів знайти !?», але інших слів я не шукала спеціально, щоб зосередити Вашу увагу саме на актуальності цього поняття. Складовою безпеки є не тільки звичні нам сфери, пов’язані із кримінальними злочинами, пожежами, але і з захистом мешканців від безпритульних тварин. В даному випадку ми будемо говорити саме про собак.

Якщо у великих містах України – обласних центрах – робота ще певним чином проводиться (у великих міст, відповідно, фінансовий ресурс більший), то на рівні маленьких міст, сіл та селищ – жодної статистики з приводу кількості безпритульних собак не ведеться.

Звернімось, до кількісних показників. За результатами підрахунку собак в 2019 році – найменший показник був у Харкові – 43 собаки на 100 тис. населення, в Києві на 100 тис. населення припадає 82 собаки, у Миколаєві – 928,4, Одесі – 179,8, Дніпрі – 235. За результатами обрахунку у серпні 2020 року у Львові такий показник складав 20,7 собак на 100 тис. жителів.

Джерела:

https://www.city.kharkov.ua/uk/news/u-kharkovi-naymensha-kilkist-bezdomnikh-sobak-43919.html?fbclid=IwAR1cHVWNslL42KTfSyVCEnUixaUCHxSd_9xoTKnaRfQqJdAT07aAlTbc-cA

https://lkplev.com/ua/post/ak-lviv-virisiv-problemu-bezpritulnih-tvarin-rezultati-patogo-miskogo-pidrahunku-bezpritulnih-sobak?fbclid=IwAR2vR4EiL4MvJW-G7Xm7h9-GlPBD6fYjkTI3lsz9h27alNBHoKFiU0Ftk1c

Саме Львів, вважаю, є тим містом, в якому робота проводиться планомірно і достатньо ефективно, але…. зусилля громадських організацій, донорських фондів, органів місцевої влади не можуть бути ефективними, поки на державному рівні не врегулюють ситуацію. Чому ? Давайте розглянемо детальніше.

Обрахунки кількості безпритульних собак проводяться за спеціальною методикою. По малих селах, селищах та містах – як писала вище, ніхто собак не рахує. Питання з безпритульними собаками, як правило, підіймають тільки тоді, коли стається якийсь прикрий випадок. Що ж з приводу фінансів ? Комунальні служба Києва, наприклад, озвучують, що тільки на стерилізацію однієї собаки треба близько 500 грн. В Сватівській ОТГ (Луганська обл.) теж робили підрахунки: на відлов собаки в них використовується 1800 грн. з міського бюджету. Чи можуть це «потягнути» місцеві бюджети? Питання риторичне. Є благодійна організація FOUR PAWS, яка допомагає в роботі з безпритульними собаками. Так, в 2019 році вони, наприклад, працювали в Миколаєві https://mk.suspilne.media/news/43859  

А тепер повертаємось до нашого «але»: як свідчать данні, що збираються відповідними комунальними службами Львова – близько 80% безпритульних собак не є «дикими», тобто, народженими в природних умовах в місті, вони колись були домашніми і мали господарів… Центр, що опікується безпритульними тваринами в місті працює з 2015 року, і кожного року собаки та коти потрапляють до нього. Тобто, скільки б ми не стерилізували, скільки б коштів не виділяли на це – люди продовжують виставляти своїх собак на вулиці.

Що ж робити ? Бачу можливим шлях вирішення, коли власників собак в Україні зобов’яжуть їх чіпувати, запровадять хоч невеликий, але податок на утримання собак – кошти від надходжень цього податку мають спрямовуватись на більшою частиною утримання притулків, і запровадять відповідальність за “вигнання” на вулицю собак. Так, як свідчить досвід інших країн. Наприклад, щоб «завести» собаку в деяких європейських країнах треба сплатити до 150 євро, запроваджено «податок» на собак та чіпування собак з інформацією про господаря. А в разі, якщо буде встановлено, що власники позбулись свого собаки і вигнали на вулицю, вони мають сплатити штраф. У різних європейських країнах (Німеччина, Швеція, Нідерланди, Великобританія та ін.) сума цих штрафів може сягати, наприклад,10 тис. євро, 25 тис. євро.

Наразі в Україні не створені умови для відповідальності. Звісно, питання введення таких заходів не є популярним, ще один податок і т.д. але чи можемо зараз іншими методами покращити ситуацію?

Один із найбільших в Україні притулків тварин «Сіріус» https://dogcat.com.ua/ua

Лілія Атнажева,

експертка з розвитку громад