Категорії
Врядування Новини

Сміття в громадах: що з ним робити ?

Чи Ви знаєте, що шкірка в банані, яку ми викидаємо, становить 40% від всієї маси банана? А у відрі з побутовим сміттям до 60% становлять харчові відходи? Якби ми взялись підраховувати, то в середньому кожен з нас витрачає майже 50% бюджету на їжу, при цьому 25% продуктів викидається у відро… Ось таку цікаву статистику навели розробники мобільного додатку Bio Bin. Його мета – допомогти дбати про довкілля та економити. Кожного дня, роблячи в супермаркеті покупки, готуючи смачну вечерю ми навіть не замислюємось про це, а варто було б.

Сміття насправді нікуди не щезає магічним чином, принаймні, в Україні. Якщо говорити про закордонний досвід, то є країни, які навіть закуповують сміття, тобто, власного їм не вистачає – наскільки раціонально вони його використовують: щось переробляють, а те, чого не можна переробити спрямовують на продукування енергії та опалення помешкань.

Чому ж у нас не так ? Чому ми можемо дозволити собі в прямому сенсі викидати гроші ? Думаю, насамперед, через відсутність на державному рівні системного підходу до питань. Ми звикли в авральному режимі вирішувати проблеми: зараз вирішили? все добре ? ну, а якщо через місяць знову щось буде, тоді і будемо вирішувати. Закон ухвалили ? От і добре, все в порядку. А те, як цей закон буде впроваджуватись на місцевому рівні нікого вже не цікавить.

З процесами децентралізації керівництво громад почало краще усвідомлювати, що, якщо щось і можна змінити протягом людського життя, то якнайкраще для цього підходить місцевий рівень – масштаб менший, до людей ближче, більше можливостей розпорядження місцевими ресурсами. Ті громади, які визначили собі пріоритетом упорядкування ситуації із сміттям, вже мають певні результати. Для мене наразі найкращим прикладом є Іллінецька міська територіальна громада, що на Вінниччині. В громаді встановлено сміттєсортувальну лінію, а поліетиленові пакетики використовуються для … виробництва тротуарної плитки. Так, в Іллінцях ще є над чим працювати, адже в ідеалі сортування сміття має відбуватись на рівні окремих родин, але приклад цієї громади яскраво показує іншим: ситуацію із сміттям можна, варто і треба впорядковувати.

Корисні лінки:

https://ecotown.com.ua/news/YAk-kompostuvati-organichni-vidkhodi-u-kvartiri/?fbclid=IwAR1_V5RTxudVIr8ZpsEkpiVf9OzDgpL_P0CZxOX9zOmD01Tsexzyd3EVq1Q

Лілія Атнажева,

експертка з розвитку громад